Zgodnie z polskim prawem każdy kto poniósł szkodę lub doznał obrażeń z winy lub zaniedbania innej osoby lub podmiotu może ubiegać się o odszkodowanie.
Odszkodowania można dochodzić w szczególności od:
- sprawcy wypadku komunikacyjnego – w przypadku kolizji drogowej
- pracodawcy – w przypadku wypadków przy pracy
- właściciela lub zarządcy terenu, na którym doszło do zdarzenia powodującego szkodę
- lekarza lub szpitala – w przypadku błędów medycznych
- Skarbu Państwa lub organu jednostki samorządu terytorialnego – np. w przypadku, gdy szkodę wyrządził przedstawiciel władzy publicznej lub samorządowej; gdy nieruchomość utraciła dotychczasową wartość- zakładu energetycznego – w przypadku bezumownego korzystania z gruntu, na którym posadowiono słup energetyczny
W toku dochodzenia odszkodowania ważne są wszelkie dokumenty potwierdzające zakres doznanej szkody, a w szczególności:
- dokumentacja medyczna
- rachunki lub faktury potwierdzające poniesione wydatki związane ze szkodą
- dokumentacja z policji
- oświadczenia świadków zdarzenia oraz osób sprawujących opiekę na poszkodowanym
- dokumentacja fotograficzna.
W toku dochodzenia odszkodowania z tytułu szkody majątkowej ważne są wszelkie dokumenty potwierdzające zakres szkody, a w szczególności:
- dokumenty potwierdzające prawo do uzyskania odszkodowania (umowy, decyzje administracyjne, wszelka dokumentacja potwierdzająca prawo do nieruchomości lub rzeczy ruchomych)
- rachunki dokumentujące poniesione wydatki związane ze szkodą
- opinia rzeczoznawcy
- dokumentacja z policji lub prokuratury
- oświadczenia świadków zdarzenia
- dokumentacja fotograficzna.
Co do zasady roszczenia o odszkodowania przedawniają się z upływem 3 lat od momentu zdarzenia lub momentu ujawnienia się szkody, nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
Termin zakończenia likwidacji szkody regulowany jest przepisami kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 817 kodeksu cywilnego ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.
Nie, odszkodowanie można uzyskać nawet wtedy kiedy leczenie jest jeszcze nie zakończone.
Nie, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego umowa może być zawarta również w formie ustnej, niemniej jednak potrzebny jest jakiś dokument potwierdzający zobowiązanie dłużnika ( np. rachunek, faktura, oświadczenie).
Każdy użytkownik Internetu może dostosować poziom ochrony przed ciasteczkami do swoich preferencji, w tym całkowicie zablokować możliwość pozostawiania plików cookies. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, ale może także uniemożliwiać niektóre funkcje, np. zalogowanie się do witryny.
Informacje na temat ustawień dotyczących ciasteczek w poszczególnych przegladarkach dostępne są na poniższej stronie: informacje o zmianie ustawień ciasteczek.
Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.